Kürtaj Nedir, Kanuni Durumu Nedir

Kürtaj, halk arasında bilinen tanımıyla; istenmeyen ya da planlanmayan gebeliğe son verilmesi işlemidir. Kadınlar ya da çiftler, ‘kaza’ olarak tanımladıkları, beklenmedik, evlilik dışı gebelikleri sonlandırma yoluna gitmektedirler. Gebeliği sonlandırmanın sağlıklı ve kesin sonuç veren tek bir yolu vardır, o da; kürtaj yaptırmaktır. Toplumda, gebeliğe son vermenin başka yöntemleri de olduğu konuşulmakta ve kulaktan kulağa yayılmaktadır fakat bu yöntemler son derece sağlıksızdır ve zaman kaybından başka bir şey değildir.

kürtaj

Kürtaj İşleminin Kanuni Kısıtlılığı

Kürtaj işleminin yapılmasının belirlenmiş bir zaman aralığı vardır. Kadın bedeninin sağlığı için belirlenmiş olan bu süre, bizim ülkemizde olduğu gibi Amerika Birleşik Devleti’nin birçok eyaletinde, Avrupa ülkelerinin de birçoğunda bir takım yasalar ile sınırlandırılmıştır.

Türkiye’de, kürtaj işlemleri kanunen 10. haftaya kadar yapılmalıdır. Bu belirlenmiş zaman kanunen belirlenmiş olan bir zamandır, bu zamanın aşımında gerçekleştirilen kürtaj işlemleri sağlıksız ve yasadışıdır. Kadın sağlığını ve bedenini korumak üzere belirlenmiş olan bu süreç aşıldığında çeşitli riskler ortaya çıkmaktadır çünkü hamilelik ilerledikçe beraberinde getirdiği riskler de artış göstermektedir.

 Kürtaj işleminin, prosedürü hamile olan kadının medeni durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Hamile kadın evli ise; eşinin onayı gerekmektedir, bekar ise 18 yaşının üstünde olması şartı aranmaktadır. Kadın doğum uzmanları ve uzman psikologlar, kürtaj yaptırma kararını eşlerin ve ya çiftlerin birlikte alması gerektiği bir karar olduğunu vurgulamaktadır ve kürtaj kararını ani bir kararla uygulamak yerine, 1-2 hafta süre düşünerek uygulanmasını önermektedir.

Kürtaj Keyfi Bir İşlem Midir ?

Kürtaj sadece istenmeyen ve beklenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılan bir cerrahi müdahale değildir. Bazı durumlarda kürtaj, sağlıklı bir kadın hayatının devamı için zorunludur. Örneğin, boş gebelik yaşayan bir kadının, gebeliğinin boş gebelik olduğunun anlaşılmasından kısa bir süre sonra kürtaj işlemi gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu gebelik çeşidi, gerçek gebeliğin tüm belirtilerini taşımasına rağmen tam bir gebelik değildir; yapılan kan testi pozitif sonuç vermektedir fakat kesin sonuç ultrason muayenesinde ortaya çıkmaktadır;  kese oluşmasına rağmen bebek oluşumu gerçekleşmediği görülür ve kürtaj işlemi sağlıksal bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır.

izmir kürtaj ve izmir kızlık zarı dikimi fiyatı için egejinekoloji.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com' da kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close